Savjeti i pomoć

Izbor prave burgije?

Kako izabrati pravu burgiju za vašu aktivnost?

Burgije, na našim prostorima poznate pod nekoliko naziva (borer, svrdlo…).  Jedan od najkorisnijih i najsvestranijih alata koji postoje. Možda ćete biti iznenađeni kada saznate da korištenje pogrešne burgije ne samo da može smetati u radu, već može i koštati više nego što mislite. Zato je važno odabrati burgije koje su optimalne za primjenu u različitim okolnostima. U suprotnom, vjerovatno ćete prečesto mijenjati burgije i alate. I ne samo to, već rizikujete da oštetite radni komad, te da morate početi ispočetka.
Profesionalci, radnici u proizvodnji i hobisti svakodnevno koriste bušilice, a pravilan odabir burgije može uštedjeti i vrijeme i novac. Ako želite da dobijete najbolji rezultat obrade, evo nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir pri odabiru svrdla za svoj sljedeći projekt.

Odabir prave burgije za posao

Spiralna burgija – HSS

Danas na tržištu postoji bezbroj burgija, što čini izbor teškim i vremenski konzumirajućim. Dvije glavne kategorije burgija uključuju standardne burgije koje se koriste u ručnim bušilicama  i svrdla za bušilice koje se koriste u automatizovanim / industrijskim mašinama kao što su stacionarne bušilice i CNC mašine. Evo nekoliko kratkih objašnjenja različitih vrsta burgija.

Spiralne burgije su najčešće i mogu se koristiti u širokom spektru svakodnevnih radnih zadataka kao što je bušenja drveta, metala i plastike. Najčešće su proizvedene od Brzoreznih čelika ili Karbonskog čelika.

Burgije sa upuštačem prave centriranu “slijepu rupu” sa centralnom rupom manjeg promjera. Često se koriste za pravljenje udubljenja u koja se skriva glava vijka, odnosno poravnava sa materijalom. Oblik upuštenog dijela može biti različit.

Burgija za upuštanje je slična burgiji sa upuštačem, ali ne posjeduje centarlnu burgiju za središnje rupe.

Specijalizovane burgije su osnovi sve ostale burgije koje ne spadaju u prethodne kategorije i mogu se koristiti za staklo, keramiku ili druge specifične materijale.

Burgije sa rashladnim kanalima posjeduje slivnike za rashladnu tečnost koja se iz mašine , kroz burgiju tarnsportuje do vrha burgije – tačke bušenja, čime je omogućeno brže bušenje i laše uklanjanje ostataka. Koristi se pri bušenju visokih preformansi, uglavnom na stacionarnim mašinama.

Burgije sa izmjenjivim vrhom posjeduju izmjenjive karbonske glave ili vrhove čime doprinose uštedi vremena pri promjeni alata a ujedno su jeftinije od karbonski baziranih burgija punog formata. Značajno doprinose produktivnosti u mnogim primjenama mašinskog bušenja.

Lopataste burgije imaju lopataste umetke koji omogućavaju ekonomično bušenje dubokih rupa i rupa velikog prečnika. Takođe rade dobro na starijim mašinama i pri nižim brzinama od karbidnih svrdla visokih performansi.

Burgije sa umecima imaju više karbidnih umetaka koji služe za obradu metala. One su brže od HSS i kobaltnih burgija, jeftinije su, a većina može poslužiti da se rupa provrti na veću dimenziju od samog prečnika burgije, slično kao rad glodalicom.

Vrste materijala burgija

Određene operacije alatom i obrada zahtevaju specijalizovane burgije koje omogućavaju efikasno bušenje, a koje neće sagoriti brebrzo.  U nastavku su navedeni uobičajeni materijali za burgije i njihova primjena.

Kobalt (HSCO): Uprkos tome što su krtije od HSS-a, kobaltne burgije su idealne za bušenje tvrđeg čelika kao i nehrđajućeg čelika. Često su skuplje od ostalih burgija, ali imaju tendenciju da traju duže.

Karbid (Karbon): Karbid se smatra najtvrđim i najkrtijim materijalom za burgije i može s lakoćom rezati kaljeni čelik, nehrđajući čelik i aluminij.

Dijamant: Ovi bitovi su efikasni za bušenje pločica, kamena ili drugog tvrdog materijala ali se preporučuje upotreba vode kako bi se spriječilo oštećenje radnog komada ili alata. Oni su skupi, pa se preporučuju za upotrebu u vrlo specifičnim zadacima.

Brzorezni čelik (HSS): Burgije od brzoreznog čelika su izdržljivije, otpornije na toplotu i mogu bušiti metal na većim brzinama od visoko-ugljeničnih burgija.

Kako dizajn žljebova utiče na bušenje

Žljebovi koji su urezani u tijelo svrdla kako bi se obezbijedile površine za sečenje, omogućilo uklanjanje strugotine i omogućilo da tečnosti za sečenje dođu do površina za sečenje. Postoje različite varijacije žljebova, ali evo nekih uobičajenih koje biste trebali znati.

Standardni: Standardni žlijeb je najčešći i ima kružni poprečni presjek.

Parabolični dizajn: Ovo se odnosi na otvorenu geometriju i bržu spiralu spiralnog svrdla. Nudi poboljšanu evakuaciju strugotine, povećanu brzinu pomaka i kraće vrijeme ciklusa.Takođe je manje vjerovatno da će se zaglaviti i polomiti.

Ravni žlijeb:Koristi se kada je krutost svrdla važnija od evakuacije strugotine, posebno kod kratkih materijala za usitnjavanje. Također, može se koristiti kada se radni komad okreće umjesto same bušilice.

Vrste premaza na burgijama

Premazi smanjuju trenje prilikom bušenja. Samami tim, smanjuje se toplota, što utiče na duži radni vijek burgije i odstran.jivanje materijala iz rupe. U nastavku su opisi najčešćih vrsta premaza

Crni oksid je crni površinski premaz koji poboljšava otpornost na toplinu, smanjuje trenje i povećava protok strugotine.

Bronzani Oksid premaz povećava tvrdoću vrha i ublažava naprezanje burgije.

Svijetli vrhovi burgije nemaju premaz, ali su ispolirani radi boljeg protoka strugitine pogodni su za plastiku, drveta i aluminijuma. Mehanička svojstva su direktno zavisna od materijala burgije.

Titanium Nitrid (TiN) pomažu radu pri većim brzinama i povećava radni vijek uređaja jer su burgije sa čvršćim vrhom. Prepoznatljiv je po zlatnoj boji.

Titanium Karbonitrid (TiCN) je idealna za nehrđajući čelik, liveno gvožđe i aluminijum jer je čvršći i otporniji na habanje od drugih vrsta premaza. Vrhovi ovakvih burgija su obično plavo-sive boje.

Titanium Aluminum Nitrid (TiALN) idealan je za upotrebu sa visokolegiranim ugljičnim čelicima, materijalima na bazi nikla i titanu, ali se ne smije koristiti za bušenje aluminija. Ljubičasta boja vrhova je uobičajena.

Samo na masineialati.ba

Pogledajte najveći izbor burgija.